Swędząca sucha skóra na jądrach – jak leczyć

Swędząca sucha skóra na jądrach - jak leczyć

Swędząca sucha skóra na jądrach to częsty problem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zwykle jest on spowodowany poceniem się i ciągłym tarciem, ale intensywne swędzenie może również wskazywać na poważniejsze problemy. Na przykład, jądra mogą być w stanie zapalnym lub zakażonym. Jeśli zauważysz swędzącą, suchą skórę na jądrach, zgłoś się do lekarza, aby mógł on prawidłowo zdiagnozować i leczyć problem.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z

Zapalenie najądrza powoduje zaczerwienienie, obrzęk i ból jąder

Stan ten jest często mylony ze skrętem jądra, nagłym przypadkiem chirurgicznym. W celu wykluczenia tego stanu lekarz powinien zlecić badanie moczu i wykonać badanie ultrasonograficzne. W zależności od objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia, leczenie może polegać na podawaniu antybiotyków. Jeśli u dziecka nie występują żadne objawy zakażenia, pomocny może być odpoczynek w łóżku. Poniżej wymieniono objawy zapalenia najądrzy.

Pruritus scroti powoduje suchość skóry na jądrach

Z wypryskiem moszny wiąże się wiele czynników, w tym okluzja w gorących i wilgotnych warunkach. Tropikalne klimaty również sprzyjają powstawaniu zapalenia skóry moszny, podobnie jak drażniące materiały, takie jak chemikalia, smary i barwniki w odzieży. Inną przyczyną jest narażenie zawodowe na różne czynniki. Narażenie na te czynniki ułatwia ich przezskórne wchłanianie. Do ważnych czynników należą olej napędowy, smoła węglowa, smary i oleje mineralne używane do chłodzenia. W przypadku długotrwałej choroby może dojść do rozwoju nowotworu złośliwego.

STIs

Swędzenie jąder jest częstym objawem różnych zakażeń przenoszonych drogą płciową. W szczególności swędzenie odczuwają osoby zakażone wirusem opryszczki lub HPV. Zakażenia te są często wywoływane przez kontakty seksualne bez zabezpieczenia. Dlatego też, jeśli odczuwasz swędzenie po stosunku płciowym, powinieneś udać się do lekarza. Badanie lekarskie pozwoli ustalić, czy jesteś zakażony, a jeśli tak, natychmiast rozpocznie się leczenie. W międzyczasie należy używać prezerwatywy i regularnie smarować się płynem do higieny intymnej.

Zakażenia drożdżakami

Choroba ta charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem podczas stosunku lub oddawania moczu. Po obu stronach jąder może pojawić się swędząca, sucha skóra, a z jąder może wypływać gęsta, biała wydzielina. Objawy zakażenia drożdżakami mogą być różne – od łagodnych do ciężkich, a możliwości leczenia są bardzo różne. Zazwyczaj konieczna jest pomoc lekarza. Istnieje jednak kilka kroków, które mogą pomóc złagodzić swędzenie.

Nadmierne pocenie się w mosznie

Jeśli swędzi Cię sucha skóra na jądrach, nie jesteś sam. Wielu mężczyzn cierpi z powodu tego problemu, a znalezienie rozwiązania może pomóc Ci poczuć się znowu dobrze. Oprócz pozbycia się swędzenia, możesz także leczyć problem leżący u jego podstaw – nadmierne pocenie się. W niektórych przypadkach dolegliwość ta jest spowodowana chorobą przenoszoną drogą płciową, dlatego najlepszym sposobem jej leczenia jest zwrócenie się o pomoc do lekarza.

Leki antystresowe i przeciwlękowe

Leczenie swędzenia w tym schorzeniu często polega na stosowaniu łagodnego kremu sterydowego raz dziennie, a także na usunięciu czynnika wywołującego. W przypadku łagodnej suchości skóry można stosować leki przeciwhistaminowe, a u starszych pacjentów zwykle preferowane są leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym. Oba te leki zmniejszają świąd i zapobiegają drapaniu się.

Radioterapia promieniami UVB

Pacjenci mogą być poddawani radioterapii promieniami UVB w przypadku swędzącej, suchej skóry jąder. Leczenie to polega na wykorzystaniu promieni ultrafioletowych B (UVB) do niszczenia komórek nowotworowych. Promienie te są podobne do promieniowania rentgenowskiego, ale są znacznie silniejsze. Leczenie może być przeprowadzone w jednej sesji lub w ciągu kilku dni. Leczenie może wyleczyć chorobę, ale może też powodować skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top