Sucha skóra głowy z łojotokowym zapaleniem skóry – jak leczyć

Sucha skóra głowy z łojotokowym zapaleniem skóry - jak leczyć

Objawy i możliwości leczenia suchej skóry głowy z łojotokowym zapaleniem skóry zostały przedstawione w tym artykule. Nie ma jednak znanego lekarstwa na łojotokowe zapalenie skóry. Stan ten można kontrolować za pomocą szamponów leczniczych i miejscowych roztworów steroidowych. W większości przypadków objawy łojotokowego zapalenia skóry można kontrolować za pomocą różnych zmian w stylu życia.

Łupież jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest częstą chorobą skóry. Charakteryzuje się występowaniem tłustych plam w miejscach, które zawierają łój, takich jak skóra głowy. U podłoża tego schorzenia leżą nieprawidłowości immunologiczne oraz aktywacja układu dopełniacza. Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą być łagodne lub ciężkie i mogą dotyczyć każdego obszaru ciała. Niektóre metody leczenia łupieżu są również skuteczne w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.

Osoby o skórze tłustej są bardziej podatne na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry niż osoby o skórze suchej lub normalnej. Osoby cierpiące na łuszczycę są również narażone na rozwój tej choroby – ten cytat jest zasługą redakcji portalu centrumstomatologi.pl. Stan ten może się nasilać, gdy mieszkamy w klimacie suchym, zimnym lub w obu tych klimatach. Łojotokowe zapalenie skóry jest częstą chorobą, występującą u około jednej na dziesięć osób. Znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet oraz u osób z naturalnie tłustą skórą.

Opcje leczenia

Jeśli cierpisz z powodu suchej, łuszczącej się skóry głowy, prawdopodobnie słyszałeś o łojotokowym zapaleniu skóry. Ta powszechna dolegliwość skórna jest spowodowana tym, że gruczoły tłuszczowe skóry głowy produkują nadmiar komórek skóry. Komórki te mogą się gromadzić, powodując powstawanie plam i łusek, które są bardzo nieprzyjemne w dotyku. Łojotokowe zapalenie skóry jest również blisko spokrewnione z łupieżem, ale objawy tej dolegliwości są inne. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie łojotokowego zapalenia skóry, aby uniknąć dalszych powikłań.

W zależności od nasilenia objawów, leczenie łojotokowego zapalenia skóry może być różne u poszczególnych pacjentów. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę dzięki samodzielnej pielęgnacji, takiej jak regularne mycie włosów preparatem oczyszczającym zawierającym cynk. W ciężkich przypadkach dermatolog może przepisać szampon przeciwgrzybiczy lub płyn do mycia ciała zawierający flukonazol. Pacjenci cierpiący na tę przypadłość mogą również rozważyć stosowanie produktów leczniczych, takich jak szampony zawierające ketokonazol lub cyklopiroks.

Objawy

Łojotokowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry głowy spowodowany nadprodukcją sebum, naturalnego oleju wydzielanego przez gruczoły łojowe. Chociaż choroba ta nie jest zakaźna, jest silnie związana z grzybem Malassezia, który jest zwykle obecny w olejach skórnych. Grzyb ten może prowadzić do reakcji zapalnej w skórze, czego skutkiem jest suchość skóry głowy.

Na szczęście diagnoza i leczenie łojotokowego zapalenia skóry mogą być dość proste. Lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne i zapyta o historię choroby. Dermatolog może również zlecić wykonanie biopsji skóry, aby wykluczyć inne schorzenia. Leczenie może obejmować stosowanie środków higieny osobistej, leków przeciwgrzybiczych i leczniczych produktów do włosów. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać receptę na jeden lub kilka z tych produktów.

Chociaż głównym sposobem leczenia łojotokowego zapalenia skóry jest miejscowe stosowanie roztworu steroidowego, należy unikać stosowania produktów do stylizacji włosów zawierających alkohol. Szampon dla dzieci może pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego na powiekach. Zmieszaj niewielką ilość szamponu dla dzieci z ciepłą wodą i nałóż na zmienione chorobowo miejsca. Spłucz czystą wodą. Jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry, unikaj także alkoholu i chleba. Zamiast tego spożywaj dużo zielonych liści i pokarmów przeciwzapalnych, aby zwalczyć tę chorobę. Diagnoza

Diagnoza

Diagnoza łojotokowego zapalenia skóry zależy od nasilenia objawów i choroby podstawowej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postawi diagnozę na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Może on również wykonać biopsję skóry, aby wykluczyć inne choroby skóry. Lekarz może również zlecić wykonanie badań, takich jak test KOH, aby wykluczyć infekcję grzybiczą. Rozpoznanie suchej skóry głowy z łojotokowym zapaleniem skóry może wymagać stałego leczenia.

Jeśli doświadczasz suchości skóry głowy, zaczerwienienia, swędzenia i wypadania włosów, możesz mieć łojotokowe zapalenie skóry. Objawy są podobne do tych występujących przy trądziku różowatym lub innych chorobach skóry, w tym łupieżu. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz najprawdopodobniej zaleci wykonanie biopsji skóry. Biopsja będzie polegała na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry z obszaru objętego chorobą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top