Co powoduje suchość skóry na stopach?

Co powoduje suchość skóry na stopach?

Jeśli masz suche stopy, prawdopodobnie cierpisz na jedno z poniższych schorzeń. Do schorzeń tych należą: łojotokowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema i łuszczyca. Ale co powoduje suchość skóry na stopach? Dowiedzmy się tego. Czytaj dalej, aby poznać najczęstsze przyczyny. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że u wielu osób mogą wystąpić wszystkie te schorzenia!

Łojotokowe zapalenie skóry

Chociaż łojotokowe zapalenie skóry jest zwykle chorobą trwającą całe życie, można ją kontrolować dzięki odpowiedniemu leczeniu. Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry na stopach, może to być dokuczliwe, ale nie jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. Choć nigdy nie powinieneś ignorować swędzenia, powinieneś także unikać noszenia ciasnych butów. Jeśli obficie się pocisz, dolegliwość ta może się nasilić z powodu nadmiernego pocenia się.

Choć łojotokowe zapalenie skóry najczęściej występuje na stopach, może dotyczyć także innych części ciała, w tym powiek, klatki piersiowej, pach i narządów płciowych. Jest ono spowodowane nadmiernym wzrostem drożdżaków Malassezia w skórze. Kilka chorób może również zwiększać ryzyko wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry, w tym HIV, łuszczyca, trądzik różowaty, choroba Parkinsona i epilepsja.

Kontaktowe zapalenie skóry

Osoby cierpiące na tę przypadłość nie powinny się wstydzić, ponieważ jest ona łatwo uleczalna – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony copymajstermind.pl. Wysypka może być jednak krępująca, jeśli pojawia się w najbardziej widocznych miejscach. Ważne jest, by w przypadku przewlekłej wysypki na stopach udać się do dermatologa. Dermatolog może pomóc w ustaleniu przyczyny tego stanu. Możesz także starać się unikać dotkniętych wysypką miejsc poprzez unikanie produktów zawierających substancje zapachowe.

Istnieje wiele przyczyn kontaktowego zapalenia skóry, w tym materiały lub substancje chemiczne znajdujące się w obuwiu. Częstym winowajcą są na przykład barwniki do butów sportowych. Ciepłe i wilgotne warunki panujące wewnątrz butów mogą również przyczynić się do zaostrzenia problemu. Na dotkniętym obszarze mogą wystąpić objawy przypominające wysypkę, podobne do objawów stopy sportowca. Może to również powodować swędzenie lub pieczenie, a także inne nieprzyjemne objawy. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie kontaktowego zapalenia skóry, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów.

Egzema

Jeśli egzema występuje na stopach, należy unikać tych samych czynników, które wywołują ją w innych częściach ciała. Unikaj nagłych zmian temperatury i wilgotności oraz nadmiernego ubierania się. Unikaj stosowania produktów do kąpieli zawierających perfumy lub oznaczonych jako „lecznicze”. Myj stopy tak często, jak to możliwe i noś ubrania z miękkiego materiału, zwłaszcza skarpetki. Jeżeli używasz środków chemicznych, pamiętaj o noszeniu rękawic lub maski na dłonie.

Jednym z najczęstszych czynników przyczyniających się do powstawania wyprysku stóp jest mutacja genowa. Gen odpowiedzialny za tworzenie bariery ochronnej skóry jest zmutowany u osób cierpiących na egzemę. Normalne komórki skóry mają dwie kopie tego genu, natomiast u osób z egzemą brakuje jednej kopii. Oznacza to, że bariera skórna nie może funkcjonować prawidłowo, a chorzy na egzemę cierpią z powodu wielu innych problemów.

Łuszczyca

Chociaż nie jest znane lekarstwo na łuszczycę, możliwe jest jej leczenie. Dostępne są preparaty miejscowe, które pomagają zmniejszyć świąd i łuszczenie się skóry. Leki ogólnoustrojowe są dostępne w postaci tabletek i zastrzyków. Leki te hamują działanie układu odpornościowego, zmniejszają stan zapalny i wzrost komórek skóry, ale mogą powodować poważne skutki uboczne. Leczenie łuszczycy musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Osoby cierpiące na łuszczycę stóp są bardziej narażone na rozwój zapalenia stawów – łuszczycowego zapalenia stawów. Ta choroba autoimmunologiczna dotyka stawów i skóry stóp. Istnieje kilka rodzajów łuszczycy. Najczęstszą postacią jest łuszczyca plackowata, która objawia się czerwonymi, suchymi i bolesnymi plamami na skórze.

Zespół Sjogrena

Zespół Sjogrena to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się przewlekłą, bolesną suchością kończyn. Może również dotyczyć układu oddechowego, w tym gardła, nosa i jamy ustnej. U osób cierpiących na tę chorobę często występuje kapanie z nosa, kaszel, zapalenie oskrzeli i płuc. Oprócz suchej skóry na stopach, schorzenie to wiąże się również z wysypkami skórnymi. Pierwszymi objawami zespołu Sjogrena są ciemne plamy na skórze stóp i nóg.

Oprócz suchej skóry na stopach, zespół Sjogrena może dotyczyć także jamy ustnej i oczu, prowadząc do próchnicy zębów i nawracających pleśniawek jamy ustnej. W przypadku tych objawów najlepiej zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ dotyczą one kilku układów. Opcje leczenia obejmują leki, krople do oczu i sztuczne łzy. Jeśli jednak zespół Sjogrena nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Niedoczynność tarczycy

Chociaż ból stóp nie jest głównym objawem niedoczynności tarczycy, sucha, popękana skóra i modzele są jej oznakami. Objawami niedoczynności tarczycy są także nieprzyjemny zapach i zażółcenie stóp. Chociaż rzadko zdarza się, aby ból stóp był głównym objawem, jeśli stopy są opuchnięte, popękane lub zrogowaciałe, lekarz powinien zbadać poziom tarczycy.

Stopy mogą zdradzić więcej niż jedną rzecz na temat ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Niedoczynność tarczycy może powodować pękanie, suchość skóry na stopach i głębokie pęknięcia. Jest ona również związana z depresją, która może być psychicznym objawem pogarszającego się stanu zdrowia. Na szczęście dostępne jest leczenie. Odwiedź Your Next Step Foot and Ankle Care Center w Filadelfii, aby zbadać swoje stopy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top