Hormony tarczycy a skóra

Hormony tarczycy a skóra

Czy wiesz, że hormony, które wpływają na tarczycę mogą mieć wpływ na skórę? Istnieją pewne oznaki, że Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Możesz zauważyć zimną, suchą skórę. Pocenie się również może być nieprawidłowe. Zwiększone ryzyko stanowi rak tarczycy. W poniższym artykule omówiono te objawy. Omówiono w nim również sposoby leczenia. Niezależnie od tego, czy Twoja skóra jest sucha i blada, powinieneś zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów.

Sucha, zimna i blada skóra

Niedoczynność tarczycy to stan charakteryzujący się suchą, bladą i śniadą skórą. Osoby dotknięte tą chorobą często wykazują zmniejszoną potliwość i termogenezę. Inne objawy obejmują rogowacenie dłoni i stóp, które może przejść w uogólnioną kserodermę. Inne objawy to nagromadzenie glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego, a także gruba, łuszcząca się skóra. W ciężkich przypadkach skóra może stać się obolała i swędząca.

Gdy tarczyca jest niedoczynna, organizm wytwarza więcej hormonów tarczycy niż potrzebuje. Prowadzi to do spowolnienia trawienia, co często prowadzi do zaparć. Jeśli mijają dni bez wypróżnienia, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć inne schorzenia. Oprócz suchej, zimnej i bladej skóry, innymi objawami niedoczynności tarczycy są swędzenie, podrażnienie i kruchość skóry.

Brak hormonów tarczycy

Problemy z tarczycą dotykają w większym stopniu kobiety niż mężczyzn, a ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Wśród białych mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest to najczęstszy rodzaj problemów z tarczycą. Afroamerykanie i Meksykanie są również bardziej narażeni na ten problem. Objawy niskiego poziomu hormonów tarczycy mogą być bardzo różne, ale zwykle są bardziej zauważalne u kobiet. Kobiety, które mają suchą skórę, mogą również doświadczać delikatniejszej skóry twarzy oraz częstszych lub dłuższych miesiączek.

Choć nie jest to jedyny czynnik przyczyniający się do problemów skórnych związanych z niedoczynnością tarczycy, istnieje wiele różnych sposobów leczenia suchej skóry, w tym kremy i olejki nawilżające stosowane miejscowo. Prysznic może powodować, że skóra staje się sucha i łuszczy się, dlatego ogranicz czas trwania kąpieli. Używaj ciepłej wody, a po kąpieli osusz skórę. Ponadto używaj łagodnych, bezzapachowych środków czyszczących i mydeł. Szukaj produktów zawierających emolienty i substancje nawilżające.

Leczenie

Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy charakteryzujący się niskim poziomem hormonów tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy różnią się u poszczególnych osób, ale na ogół pacjenci mają suchą, szorstką skórę. Występujące zmiany skórne są związane ze zmniejszoną potliwością i spadkiem ilości produkowanego hormonu. W większości przypadków skóra jest sucha, ale może też stać się zimna i łuszczyć się. Może to powodować powolne gojenie się ran. Najbardziej zauważalną zmianą na skórze jest opuchlizna. Jest to spowodowane nagromadzeniem się płynu pod powierzchnią skóry. Może to dotyczyć twarzy, ust, nóg i innych okolic.

Objawy zakażenia tarczycy mogą obejmować ból gardła i gorączkę. Inne objawy mogą obejmować obrzęk gruczołu tarczowego, co może wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy. W większości przypadków leczenie polega na podawaniu antybiotyków, natomiast ból tarczycy można złagodzić, podając ibuprofen. Lekarz może również wykonać badanie ultrasonograficzne w celu zdiagnozowania schorzenia. Jeśli podejrzewa się problem z tarczycą, pacjent może wymagać operacji lub przyjmowania suplementów jodu.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka tarczycy

Jeśli masz skłonność do zapadania na drugie nowotwory, możesz mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Osoby z rakiem tarczycy są bardziej narażone na rozwój nowotworów nerek, ślinianek, skóry i mózgu. Jest to prawdopodobnie związane z agresywną radioterapią, środowiskiem i podatnością genetyczną. Jeśli stale przebywasz na słońcu lub masz suchą skórę, możesz być bardziej narażony na rozwój drugiego nowotworu.

Oprócz innych czynników, ryzyko zachorowania na raka tarczycy jest wyższe u osób z odziedziczonym nieprawidłowym genem, takim jak RET. RET to gen, który kontroluje produkcję hormonów tarczycy. MEN 2 to choroba genetyczna spowodowana mutacjami w genie RET. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba MEN 2 może dotknąć każdego w każdym wieku, ale najczęściej występuje u kobiet po 40. roku życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top