Jakie witaminy pomagają suchej skórze?

Jakie witaminy pomagają suchej skórze?

Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry, możesz się zastanawiać: Jakie witaminy pomagają suchej skórze? Odpowiedź zależy od tego, jakie są Twoje szczególne potrzeby. Niektóre z najbardziej skutecznych suplementów diety dla skóry suchej to witamina C, cynk, miedź, selen i antyoksydanty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co te silne przeciwutleniacze mogą dla Ciebie zrobić. Zapoznaj się także z poniższymi artykułami, aby poznać najlepsze produkty do pielęgnacji skóry zawierające te witaminy. Porady te oparte są na osobistym doświadczeniu i mogą pomóc Ci w dokonaniu mądrego wyboru – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu pieknaforum.pl.

Selen

Selen jest minerałem bardzo korzystnym dla Twojej skóry. Ma wiele zalet, w tym pozytywny wpływ na raka skóry i suchość skóry. Może mieć jednak również negatywne skutki, takie jak interakcje z niektórymi lekami i suplementami. Osoby przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem selenu. Jest on również związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, dlatego osoby z wysokim poziomem selenu we krwi powinny zachować ostrożność. Miedź

Miedź

jest ważnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych i preparatów do pielęgnacji skóry. Nie tylko pomaga skórze wyglądać gładko i elastycznie, ale także zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Miedź chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspomaga jej nawilżenie. Oprócz nawilżenia skóry, miedź pomaga zwalczać stres oksydacyjny. Jeśli chcesz mieć zdrowszą i jędrniejszą skórę, dodaj suplement miedzi do swojej codziennej diety.

Cynk

Cynk jest niezbędnym minerałem, który odgrywa kluczową rolę dla zdrowia Twojej skóry. Jest on niezbędny do podziału i wzrostu komórek oraz odgrywa rolę w produkcji kolagenu, białka strukturalnego skóry. Kolagenazy i enzymy sieciujące, które są zależne od cynku, wytwarzają kolagen, a niedobór cynku powoduje obniżenie jego całkowitego poziomu. W rezultacie jakość skóry może ulec pogorszeniu.

Witamina C

Prawdopodobnie słyszałeś o witaminie C, czyli kwasie askorbinowym, ale czym ona właściwie jest i jak pomaga Twojej skórze? Jako przeciwutleniacz, witamina C jest stosowana w produktach do pielęgnacji skóry z kilku powodów, między innymi dlatego, że przywraca elastyczność i zmniejsza zaczerwienienia. Hamuje ona również enzym produkujący melaninę, który jest odpowiedzialny za pigmentację skóry. Stosowana miejscowo witamina C pomaga wysuszyć skórę, a nawet może cofnąć niektóre oznaki starzenia.

Witamina E

Witamina E pomaga suchej skórze, zwiększając zdolność komórek skóry do wiązania wody. Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych i jest niezbędnym składnikiem skóry. Witamina E jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, składającym się z ośmiu różnych związków, z których najpopularniejszym jest alfa-tokoferol. W kilku badaniach wykazano, że stosowana miejscowo witamina E poprawia zdolność skóry do wiązania wody, ale potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy może ona utrzymać nawilżenie na dłużej.

Aloe vera

Jeśli cierpisz z powodu suchej skóry, możesz rozważyć przyjmowanie witamin z aloesu. Aloes jest stosowany od tysięcy lat w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku i suchości. Jednak korzyści płynące z aloesu nie są natychmiastowe. Nie udowodniono, że zmniejsza on starzenie się skóry lub zmarszczki mimiczne. W rzeczywistości istnieje tylko kilka badań, w których analizowano miejscowe działanie aloesu. Oprócz korzyści kosmetycznych, aloes jest również stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Probiotyki

Dieta bogata w probiotyki i witaminy może poprawić stan suchej skóry i zwiększyć jej nawilżenie. Te dwa składniki odżywcze są szczególnie skuteczne w przypadku trądziku i egzemy. Suplementy probiotyczne, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, mogą zmniejszyć rumień i poprawić funkcję bariery skórnej. Ponadto zawierają one wiele korzystnych bakterii, w tym bakterie kwasu mlekowego, bifidobacterium longum i streptococcus thermophilus. Ponadto, szczep vitreoscilla działa podobnie do probiotyków trawiennych. Te ostatnie mogą zmniejszać objawy atopowego zapalenia skóry.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Poza codziennym stosowaniem kremu nawilżającego, osoby z suchą skórą mogą również korzystać z suplementów kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w witaminach dla skóry suchej pomagają wzmocnić barierę skórną i uzupełnić ubytki w suchej skórze. Kwasy te znajdują się w tłustych rybach, takich jak łosoś i tuńczyk biały, a także w olejach. Należy pamiętać, aby wybierać produkty o wysokim stężeniu EPA i DHA oraz takie, które zawierają co najmniej miligramy na porcję.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top