Co oznacza suchość skóry w czasie ciąży? Jest to częsta dolegliwość charakteryzująca się suchą, łuszczącą się i czasami swędzącą tkanką. Istnieje kilka przyczyn suchości skóry w czasie ciąży, w tym zaburzenia równowagi hormonalnej, utrata płynów ustrojowych i bardziej suche powietrze. Aby poradzić sobie z suchą skórą w czasie ciąży, możesz zastosować się do następujących wskazówek. Pij dużo wody, unikaj napojów odwadniających i włącz do swojej diety wiele produktów bogatych w wodę. Możesz także stosować nawilżające maseczki i okłady na twarz, aby Twoja skóra była miękka i elastyczna.
Sucha skóra w czasie ciąży to sucha, łuszcząca się i czasem swędząca tkanka
Ciąża to czas, kiedy ciało przechodzi drastyczne zmiany, dlatego skóra może stać się szorstka i sucha. Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą powodować utratę nawilżenia skóry i zmniejszenie produkcji oleju. Ciąża może także powodować, że skóra staje się podatna na różne dolegliwości, w tym wypryski trądzikowe i cienie pod oczami. Jednak mimo tych wszystkich zmian możesz podjąć kroki, by zapobiegać objawom suchej skóry i radzić sobie z nimi.
Po pierwsze, musisz upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody. Twoje ciało potrzebuje dużo wody, a sucha skóra w czasie ciąży nie jest wyjątkiem – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu Sektor Urody. Picie dużej ilości wody może zapobiec wysuszeniu skóry i sprawić, że będzie ona mniej podrażniona. American College of Obstetricians zaleca picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie. Kobiety w ciąży wiedzą już, jak trudno jest wypić wystarczającą ilość wody, nie mówiąc już o dwunastu szklankach.
Może być spowodowana brakiem równowagi hormonalnej
W czasie ciąży poziom hormonów w organizmie jest często regulowany przez zmieniające się zegary biologiczne, co powoduje wahania poziomu estrogenu, progesteronu i innych ważnych hormonów. Te wahania poziomu hormonów mogą również prowadzić do wysypki i suchości skóry. Ponadto brak równowagi hormonalnej może powodować trądzik, zmarszczki i drobne linie. Jak zatem możesz zapobiec temu, by brak równowagi hormonalnej nie powodował suchości skóry w czasie ciąży?
Choć wiele kobiet martwi się suchością skóry w czasie ciąży, jest ona zupełnie normalna. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i kobiety zazwyczaj nie muszą się tym zbytnio przejmować. Zmiany te zwykle ustępują samoistnie. Poza tym suchość skóry w czasie ciąży nie powoduje żadnych szkód u nienarodzonego dziecka. Lepiej się tym nie przejmować, ponieważ można to łatwo wyleczyć, stosując krem nawilżający.
Może być spowodowana utratą płynów ustrojowych
Wzrost objętości krwi w czasie ciąży może powodować suchość skóry. Zwiększona objętość krwi może powodować rozciąganie się skóry, przez co staje się ona sucha i popękana. W takiej sytuacji bariera nawilżająca skóry zostaje naruszona i wilgoć może się wydostawać na zewnątrz. Jeśli problem ten nie zostanie rozwiązany, może prowadzić do przedwczesnego porodu, zaburzeń płodu, a nawet śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, abyś jak najszybciej zgłosiła się do lekarza, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki suchości skóry w czasie ciąży.
Odwodnienie w czasie ciąży to kolejna częsta przyczyna suchości skóry i ust. Wraz ze wzrostem dziecka wzrasta zapotrzebowanie organizmu kobiety na płyny, co powoduje odwodnienie. Do innych czynników przyczyniających się do odwodnienia należą silne poranne mdłości i nasilone wymioty. W czasie ciąży ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody, aby uniknąć podrażnienia skóry i ust. Lekarz może przepisać kremy łagodzące.
Może być spowodowana suchym powietrzem
Ciąża może powodować suchość skóry, która może swędzieć i być źródłem podrażnień. To normalne, że w tym okresie skóra staje się sucha i łuszczy się, ale pewną rolę może odgrywać poziom hormonów. Wysoki poziom estrogenu i MSH, hormonu stymulującego melanocyty, może wpływać na pigmentację skóry, powodując jej suchość i swędzenie. Jeśli w czasie ciąży cierpisz z powodu suchej skóry, lekarz może doradzić, jak sobie z tym poradzić.
Aby walczyć z suchym powietrzem, kobiety w ciąży powinny pić dużo wody. Powinny także zainwestować w nawilżacz powietrza w swoim domu. Wilgoć będzie przeciwdziałać suchości powietrza. Zaleca się także stosowanie kremów nawilżających przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Środek nawilżający, który zawiera bezpieczne składniki, może złagodzić swędzenie dłoni i ramion. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z ilością kremu nawilżającego. Dobrym pomysłem jest regularne branie prysznica, aby zwiększyć poziom nawilżenia skóry.
Może być spowodowana utratą wilgoci w powietrzu
Oprócz odwodnienia, suchość skóry może być spowodowana wahaniami poziomu hormonów, które towarzyszą ciąży. W wyniku tego bariera hydrolipidowa staje się słabsza i cieńsza. W takiej sytuacji wilgoć jest szybko odparowywana ze skóry, co prowadzi do swędzenia, pękania i suchości. Bariera hydrolipidowa jest podobna do pokrywki na garnku – zapobiega wydostawaniu się pary wodnej i wylewaniu się jej w powietrze. Czasami jednak dziura w pokrywce pozwala parze wodnej wydostać się na zewnątrz, powodując wysuszenie skóry.
Inną przyczyną suchej skóry są uszkodzenia środowiskowe. Narażenie na działanie trudnych warunków, takich jak słońce, może odwodnić skórę. Jeśli Twoja skóra ma skłonność do przesuszania się, zimą staraj się nosić ubrania z pełnym rękawem. Również latem dobrze jest stosować krem nawilżający przed wyjściem z domu. Inną przyczyną suchości skóry jest nadmierne korzystanie z gorącej wody lub prysznica.
Podobne tematy