Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na organizm

Współcześnie najpopularniejszą formą antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Skutecznie zabezpieczają przed ciążą oraz nie wymagają dokładnej obserwacji organizmu. Mimo że skutki uboczne ich stosowania się zmniejszyły, warto wiedzieć, jak działają.

Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych

Niemal wszystkie dostępne na rynku tabletki antykoncepcyjne działają na organizm w identyczny sposób. Przede wszystkim hamują owulację. Powoduje to zatrzymanie komórek jajowych w jajnikach, przez co zapłodnienie staje się niemożliwe.

Poza tym tego typu tabletki wpływają na gęstość i lepkość śluzu w narządach płciowych kobiety. Jest to dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne, gdyż staje się on nierozpuszczalny dla plemników.

Czy antykoncepcja w postaci tabletek może być przyczyną pojawienia się działania niepożądanego?

Niestety nie jest to wykluczone. Warto jednak pamiętać, że powodem niepożądanego działania są hormony a w obecnie stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych, stosuje się najmniejsze możliwe ich ilości. Pierwsze tabletki antykoncepcyjne powodowały wiele niepożądanych efektów ubocznych, ponieważ zawierały wysokie stężenia hormonów.

Współczesne tabletki antykoncepcyjne powodują znikome działania niepożądane i z reguły są dobrze tolerowane przez kobiety. Jeśli jednak wystąpią to zazwyczaj, dzieje się to na początku ich zażywania. 

Najczęściej pojawiają się nieprawidłowe krwawienia i plamienia, znikające z czasem

Poza tym podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych zdarzają się bardzo skąpe miesiączki lub nawet mogą nie pojawić się wcale. Pojawić może się także trądzik – ten cytat jest zasługą redakcji portalu Zdrowie i Uroda.

Kolejne niepożądane działanie, jakie może wystąpić to zatrzymywanie płynów i nadmierny przyrost masy ciała. Mogą także pojawić się nawet częste bóle głowy, oraz migreny i podrażnienie oczu występujące u kobiet noszących soczewki.

Do działań niepożądanych, które można zauważyć w organizmie kobiety stosującej tabletki antykoncepcyjne, zalicza się także upośledzenie czynności wątroby, zmiany zakrzepowo-zatorowe oraz hiperlipidemię. Są to jednak objawy, które pojawiają się bardzo rzadko.

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych – czy są jakiekolwiek przeciwwskazania?

Tak jak w przypadku innych lekarstw istnieją pewne przeciwwskazania do zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Najważniejszymi przeciwwskazaniami będą choroby związane z zaburzeniami krzepliwości krwi. Należą do nich choroba zakrzepowo-zatorowa, wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi, a także przebyta zatorowość płucna.

Tabletki antykoncepcyjne nie powinny także być stosowane przez kobiety cierpiące na zaburzenia przepływu krwi przez tętnice mózgowe, choroby układu krążenia, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych i ciężkie choroby wątroby.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na rynku

Dzisiejszy rynek oferuje dwa rodzaje tabletek o działaniu antykoncepcyjnym, a mianowicie jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Jednoskładnikowe tabletki zawierają jedynie gestagen, a ich ważną zaletą jest możliwość stosowania podczas karmienia piersią.

W składzie tabletek dwuskładnikowych oprócz gestagenów pojawiają się także pochodne estrogenów.

Jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji są wspomniane tabletki antykoncepcyjne. Są one stosunkowo bezpieczne, warto jednak pamiętać o zasadach ich zażywania i przestrzegać ich w celu uniknięcia niepożądanych efektów ubocznych, które mogą okazać się niezwykle problematyczne.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top