Widoczne problemy ze skórą są charakterystyczne dla cery tłustej i mieszanej. Co nie znaczy, że osoby z innym typem będą wolne od tego rodzaju defektów. Najgorsze, co można w takich sytuacjach zrobić, to działać pochopnie. Zobacz, jak zwalczyć niedoskonałości twarzy!
Ładny wygląd bezpośrednio przekłada się na większą pewność siebie i atrakcyjność. Stan skóry odbiegający od ideału często wywołuje kompleksy. Nie sposób ciągle chować twarz pod ubraniem (przynajmniej w naszym kręgu kulturowym) – w przeciwieństwie do nóg, ramion czy pleców. Rozszerzone pory, pryszcze czy wągry można zamaskować makijażem, ale to nie rozwiąże problemu. Aby skutecznie pozbyć się niedoskonałości cery, należy stosować odpowiednie kosmetyki oraz dbać o jej codzienną pielęgnację. W ramach profilaktyki warto trzymać się zasad zdrowego trybu życia.
Nadmiernie rozszerzone pory sprawiają, że twarz wygląda na dziurawą
Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zewnętrzne zanieczyszczenia, procesy starzenia, stosowanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji oraz niedobory w diecie. Kiedy skóra traci młodzieńczą sprężystość i rozciągliwość, gruczoły łojowe ulegają rozciągnięciu. Widocznie rozszerzone pory na twarzy często są pozostałością po młodzieńczym trądziku. Nawyki, które sprzyjają tego rodzaju defektom, to:
- niedokładne oczyszczanie cery;
- stosowanie oleistych, zatykających pory skóry kosmetyków;
- wysuszanie cery (np. kosmetykami matującymi i na bazie alkoholu);
- niedobór witamin A i B w diecie.
Kluczem do zapobiegania rozszerzaniu się porów jest utrzymywanie twarzy w czystości. Mycie twarzy ma tak samo duże znaczenie, jak dokładny demakijaż. Oczyszczanie skóry twarzy najlepiej każdorazowo zakończyć zastosowaniem odpowiedniego płynu tonizującego. Wysoką skutecznością przeciwko rozszerzonym porom charakteryzują się także:
- systematyczne peelingi;
- kosmetyki z kwasami – azelainowym, glikolowym, migdałowym.
- maski z glinką.
Widocznych wykwitów i krost lepiej w ogóle nie wyciskać
Pryszcze i wągry mają to do siebie, że pojawiają się na twarzy w najmniej odpowiednich momentach. Na przykład tuż przed ważnym spotkaniem albo uroczystością. Powstają w konsekwencji zapchania ujścia gruczołu łojowego – na rozwój zmian skórnych w konkretnym kierunku wpływa wiele dodatkowych czynników. Za to zalecane metody pozbycia się niedoskonałości mają niewiele wspólnego ze sobą. Przeciwko pryszczom najlepiej sprawdzają się preparaty punktowe i specjalistyczne zabiegi dermatologiczne. Z kolei wągry na twarzy znikną dzięki starannemu oczyszczaniu i pielęgnacji cery. Najlepsze sposoby są tożsame z metodami walki z rozszerzaniem się porów.
Nieco bardziej rozbudowane są zalecenia profilaktyczne. Skuteczne zapobieganie wągrom jest możliwe dzięki nawilżaniu cery, ograniczaniu ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne oraz unikaniu zanieczyszczeń. W każdym przypadku należy dopasowywać kosmetyki do rodzaju, wieku oraz potrzeb cery.
Niedoskonałości skóry twarzy nie znikają raz na zawsze
Jeśli zaprzestaniesz starannego oczyszczania cery, prędzej czy później problemy powrócą. Higiena i utrzymywanie skóry w dobrej kondycji to tylko część kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę. Wymienione w artykule defekty cery mogą pojawiać się także w rezultacie niewłaściwego sposobu odżywiania, zmian hormonalnych oraz czynników środowiskowych. Dlatego codzienną rutynę pielęgnacyjną należy do nich dostosowywać – mechaniczne wykonywanie tych samych czynności przez cały czas w końcu przestanie działać tak, jak powinno.
Podobne tematy