Sucha skóra po basenie – co robić?

Sucha skóra po basenie - co robić?

Stosowanie kremu nawilżającego po pływaniu może pomóc w pozbyciu się suchej skóry, ale należy pamiętać, że nie wszystkie baseny pozwalają na używanie kremów nawilżających, ponieważ mogą one zakłócać działanie dezynfekujących substancji chemicznych zawartych w wodzie. Aby zapobiec dalszemu wysuszaniu skóry, przed wejściem do wody i po wyjściu z basenu dokładnie ją spłucz. Najlepszym sposobem jest pływanie w czystej, ciepłej i chłodnej wodzie.

Zakładanie czepka na głowę

Zakładanie czepka na głowę po wyjściu z basenu jest prostą czynnością, jeśli pamięta się o kilku prostych wskazówkach. Na przykład, jeśli masz długie włosy, zbierz je z powrotem w kok i naciągnij na kark. Jeśli masz krótkie włosy, zmocz wewnętrzną stronę czepka, aby łatwiej było go naciągnąć na głowę. Następnie wsuń czapkę na głowę, pamiętając o tym, że może być konieczne dopasowanie jej tu i ówdzie, aż będzie idealnie pasować.

W zależności od rodzaju aktywności wykonywanej na basenie na rynku dostępne są różne rodzaje czepków kąpielowych. Czepki lateksowe są najtańsze, ale często są cienkie i łatwo się rozrywają – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu piekne-wlosy.pl. Podobnie, czepki lateksowe są niewygodne i mogą ciągnąć za włosy. Osoby uczulone na lateks powinny ich unikać. Osoby, które mają problem ze zsuwaniem się czapki, mogą preferować czapki lateksowe. Zazwyczaj pozostają one dłużej na głowie i nie są tak wygodne w noszeniu.

Kąpiel lub prysznic przed i po ekspozycji na chlor

Substancja chemiczna chloramina może mieć wpływ na skórę, pozbawiając ją naturalnych olejków. W rezultacie skóra staje się sucha, skłonna do podrażnień i swędzenia. Ponadto narażenie na wysokie stężenie chloru może pogorszyć istniejące choroby skóry, takie jak łuszczyca i egzema. Branie prysznica lub kąpieli przed i po kontakcie z chlorem może pomóc zminimalizować wpływ chloramin na skórę.

Pierwszym krokiem do zmniejszenia podrażnień wywołanych przez chlor jest kąpiel lub prysznic po kontakcie z chlorem. Nałożenie balsamu lub wazeliny na podrażnioną skórę może tylko zaostrzyć problem. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy wziąć prysznic lub kąpiel przed i po kontakcie z chlorem. Wielokrotne narażenie może spowodować wysypkę, dlatego dobrze jest zrobić sobie przerwę od kontaktu z chlorem.

Regularne stosowanie odżywki i balsamu

Regularne stosowanie odżywki i balsamu po basenie to doskonały sposób na nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry i słomianym włosom. Podczas pływania prawdopodobnie będziesz się bardzo pocić. Twoje włosy mogą nawet stać się słomiane lub zielone. Woda, która dotrze do końcówek Twoich kosmyków, szybko wyparuje, pozostawiając chlor i sól, które mogą być trudne do usunięcia. Ważne jest także nawilżanie włosów i skóry głowy po wyjściu z basenu, ponieważ chlor i sól mogą sprawić, że włosy i skóra staną się łamliwe i suche.

Po pływaniu należy koniecznie wziąć prysznic i zastosować nawilżający balsam do ciała. Niektóre balsamy po kąpieli neutralizują żrące działanie chloru. Aby uniknąć wysuszenia skóry po pływaniu, staraj się unikać szamponów z silnymi substancjami peelingującymi, ponieważ usuwają one ochronne olejki ze skóry. Po prysznicu nałóż krem nawilżający, najlepiej gęsty. Najlepiej stosować także filtr SPF, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry.

Nakładanie kremu z hydrokortyzonem

Lato to sezon na baseny, ale zanim wejdziesz do wody, przygotuj do tego swoją skórę. Stosowanie kremu barierowego, zalecanego przez dermatologów, pomoże Ci uniknąć swędzenia i zaczerwienienia spowodowanego chlorem w basenie. Poszukaj produktu zawierającego dimetikon, rodzaj polimeru, który tworzy uszczelnienie między wodą a skórą.

Substancja chemiczna chloroform stosowana w basenach może powodować wysypkę, ponieważ pozbawia skórę naturalnych olejków. Ta sama substancja chemiczna jest stosowana w wybielaczach domowych i może powodować zaostrzenie egzemy. Krem z hydrokortyzonem może złagodzić objawy, jednak w przypadku kontaktu z chloroformem najlepiej całkowicie zrezygnować z pływania. Objawy zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach.

Po pływaniu można spróbować znaleźć dostępne bez recepty kremy zawierające hydrokortyzon, które łagodzą i nawilżają skórę. Możesz także wypróbować krem z hydrokortyzonem do skóry suchej. Może on pomóc złagodzić objawy i wyleczyć skórę. Nałóż go na zmienione chorobowo miejsce tak szybko, jak to możliwe. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, możesz zastosować krem z hydrokortyzonem do skóry suchej po basenie, aby zapobiec nawrotowi problemu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top