Jak leczyć swędzącą, suchą skórę

Jak leczyć swędzącą, suchą skórę

Jeśli cierpisz z powodu suchej, swędzącej skóry, możesz zrobić kilka rzeczy, aby ją wyleczyć. Pomocne może być stosowanie hydrokortyzonu. Inną opcją jest nawilżanie skóry po kąpieli. Należy także chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, jak leczyć suchą, swędzącą skórę. Pamiętaj tylko o stosowaniu odpowiednich produktów. A jeśli wszystko inne zawiedzie, nie poddawaj się.

Nawilżanie po kąpieli

Po kąpieli nawilżanie skóry odpowiednim balsamem jest ważne w przypadku swędzącej suchości. Wilgoć, którą organizm wytwarza podczas kąpieli, pomaga zapobiegać suchości. Należy unikać długich pryszniców z gorącą wodą, ponieważ wysuszają one skórę. Staraj się brać krótsze prysznice, a po nich nakładaj krem nawilżający – fragment ten jest autorstwa redaktora strony hellenitrain.gr. Woda powinna mieć temperaturę od letniej do pokojowej.

Stosowanie grubego kremu nawilżającego po kąpieli stworzy na skórze barierę ochronną i zatrzyma wilgoć. Odpowiedni rodzaj kremu nawilżającego to taki, który jest gęsty i zapewnia wodoodporną barierę. Oprócz balsamu nawilżającego możesz też nałożyć na skórę olejek. Jego działanie jest bardziej długotrwałe niż działanie kremu nawilżającego. Zapobiega też parowaniu wody. Należy również uważać, aby nie stosować gorącej wody, ponieważ pozbawia ona skórę naturalnych olejków.

Stosowanie hydrokortyzonu

Hydrokortyzon jest sterydem stosowanym w leczeniu różnych schorzeń. Może być dostępny w postaci kremu lub zastrzyku. Jego stężenie waha się od 0,1% do 2,5%. Chociaż kremy z hydrokortyzonem są stosowane w leczeniu różnych schorzeń, można również kupić silniejsze wersje leku o mocy 1% i 2,5%. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji podanych na butelce i stosować lek tylko w przypadku schorzeń zaleconych przez lekarza.

Chociaż kortykosteroidy miejscowe można kupić bez recepty, najlepiej jest stosować leki o najsilniejszym działaniu, które są wydawane na receptę. Działają one lepiej, gdy są stosowane na mokrą skórę, a ich skuteczność może być jeszcze większa, jeśli przykryjesz chore miejsce bandażem. Niektóre steroidy miejscowe są przeznaczone do skóry głowy, dlatego należy stosować preparaty nawilżające przeznaczone specjalnie do tego obszaru. Możesz także skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy krem z hydrokortyzonem jest odpowiedni dla Ciebie.

Ochrona skóry przed uszkodzeniami słonecznymi

Prawdopodobnie słyszałaś już o ochronie skóry przed uszkodzeniami słonecznymi, ale co z ochroną twarzy? Promienie słoneczne mogą wyrządzić szkody nawet w pochmurne dni. Zawsze, gdy jest to możliwe, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 15 lub wyższym. Nakładaj go na twarz, szyję i inne odsłonięte miejsca. Stosuj lżejsze kremy do twarzy, a grubsze do innych części ciała.

Aby leczyć swędzenie, przebywając na zewnątrz, stosuj krem z filtrem SPF o szerokim spektrum działania. Jeśli nie chcesz stosować kremu z filtrem, używaj łagodzącego kremu nawilżającego. Możesz także nosić luźne ubrania. Jeśli przebywasz na słońcu przez dłuższy czas, zastosuj zimny okład na skórę. Zimny okład i luźne ubranie mogą pomóc w szybszym gojeniu się ran.

Stosowanie oleju kokosowego

Olej kokosowy może pomóc nawilżyć skórę i zmniejszyć swędzenie. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy ludzie mogą używać oleju kokosowego. Orzechy kokosowe to nasiona, a nie orzechy. Niektóre osoby mogą być na nie uczulone, dlatego nie powinny stosować tego produktu. Osoby z alergią na orzechy powinny unikać oleju kokosowego, dopóki nie dowiedzą się, czy rzeczywiście są uczulone. Można jednak spróbować zastosować go na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić, czy działa.

Olej kokosowy występuje w dwóch odmianach: extra virgin. Wersja extra virgin nie ma definicji prawnej i jest oceniana wyłącznie na podstawie smaku. Najlepsza jest wersja surowa, ekologiczna, można też znaleźć olej kokosowy ekstrahowany rozpuszczalnikiem. Oleju z pestek winogron można używać także na suchą skórę, jeśli nie powoduje on podrażnień. Podobnie jak w przypadku oleju kokosowego, przed zastosowaniem go na skórę należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top