Oprócz czynników środowiskowych, inne czynniki mogą powodować suchość skóry. Należą do nich nadmierna produkcja sebum, niektóre leki, zakażenie wirusem HIV i centralne ogrzewanie. Zanim jednak zajmiemy się tymi przyczynami, przyjrzyjmy się kilku najczęstszym z nich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje suchość skóry. I pamiętaj: nie ma szybkich rozwiązań. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek, jak pozbyć się suchej skóry.
Nadmierna produkcja sebum
Nadmierna produkcja sebum w skórze może powodować wiele problemów. Może on wyglądać na błyszczący i tłusty, ale w rzeczywistości jest mieszaniną wolnych kwasów tłuszczowych, pewnych enzymów i substancji przeciwdrobnoustrojowych. Produkcja sebum jest regulowana przez hormony zwane androgenami, których poziom w organizmie może się zmieniać. Jeśli hormony te są produkowane w nadmiarze, może wystąpić przetłuszczanie się skóry, a nawet korek łojowy.
W okresie dojrzewania organizm produkuje duże ilości sebum. Wraz z wiekiem poziom łoju zmniejsza się, ale istnieje kilka sposobów na zmniejszenie jego nadprodukcji – zasób ten jest udostępniony przez serwis doradztwo-rodzinne.pl. Jednym z naturalnych rozwiązań jest ograniczenie spożycia cukru i tłuszczu oraz unikanie mycia twarzy gorącą wodą. Należy także skonsultować się z dermatologiem w przypadku wystąpienia trądziku lub innych problemów skórnych związanych z nadmierną produkcją sebum.
Niektóre leki
Niektóre leki mogą powodować suchość skóry. Schorzenie to jest częstsze u osób starszych, a niektóre rodzaje leków są bardziej narażone na wystąpienie tego działania niepożądanego. Chociaż nie są znane przyczyny suchości skóry wywołanej przez te leki, niektóre leki mogą powodować suchość i pękanie skóry. Te skutki uboczne często ustępują po zaprzestaniu przyjmowania leku. Sucha skóra może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a nieleczona może stać się źródłem infekcji.
Do częstych skutków ubocznych stosowania statyn należy suchość skóry. Leki te obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. W rezultacie zmniejszają zawartość wody w organizmie, co prowadzi do suchości skóry. Mogą one również powodować wysypki lub łuszczącą się, popękaną skórę, przypominającą egzemę. U niektórych osób może jednak wystąpić połączenie obu tych działań niepożądanych. Jeśli obecnie przyjmujesz statynę, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie jest ona przyczyną suchości skóry.
Czynniki środowiskowe
Wiele osób cierpi z powodu suchej skóry. Według badań, 75% z nas cierpi z powodu suchej skóry w pewnym okresie swojego życia. Problem ten jest bardziej powszechny podczas zimnej i suchej pogody. Na zdrowie człowieka mogą wpływać czynniki środowiskowe, w tym zanieczyszczenia wewnątrz i na zewnątrz budynków, produkty higieniczne, a nawet nasz styl życia. Poniżej wymieniono niektóre z czynników, które wpływają na skórę. Dowiedz się więcej o swoim unikalnym typie skóry i o sposobach walki z nim.
Narażenie na działanie wody, palenie tytoniu, centralne ogrzewanie i piece opalane drewnem to najczęstsi winowajcy. Suchość skóry może się nasilać w wyniku częstego stosowania mydła, detergentów lub kominków. Niektóre diety pozbawiają skórę niezbędnych kwasów tłuszczowych, które pomagają w utrzymaniu jej nawilżenia i elastyczności. Również duże ilości alkoholu i niektóre leki mogą nasilać ten problem. Jeśli więc skóra staje się wyjątkowo sucha, konieczna może być wizyta u dermatologa w celu leczenia tego schorzenia.
Zakażenie wirusem HIV
Zakażenia wirusem HIV mogą powodować suchość skóry. Infekcje te mogą powodować problemy z układem rozrodczym, wysypki i egzemy. Wiele osób nie dostrzega objawów suchości skóry, ale powinny one szukać pomocy medycznej. Istnieje kilka domowych testów wykrywających choroby skóry, w tym HIV. Testy te mogą pomóc w ustaleniu przyczyny suchości skóry oraz w rozpoznaniu innych chorób leżących u jej podłoża. Możliwości leczenia suchej skóry są często ograniczone, ale jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany na skórze, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.
Jedno z badań wykazało związek między niską liczbą CD4 a suchością skóry u mężczyzn i kobiet zakażonych wirusem HIV. Związek ten nie był jednak istotny statystycznie. Nadal nie ustalono konkretnej przyczyny tego stanu, ale może on być związany z układem odpornościowym. W celu ustalenia, czy zakażenie HIV jest przyczyną suchości skóry, zastosowano wieloczynnikową regresję logistyczną. Autorzy zauważyli, że zakażenie HIV może być przyczyną suchości skóry.
Podrażnienia wywołane kontaktowymi substancjami drażniącymi
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami to częsta choroba skóry występująca w wyniku działania czynników chemicznych lub fizycznych, które uszkadzają powierzchnię skóry. Substancje drażniące uszkadzają naturalną barierę wilgotności skóry, umożliwiając wniknięcie substancji drażniącej i wywołanie stanu zapalnego. Stan ten jest często wynikiem działania czynników środowiskowych, w tym narażenia na działanie substancji chemicznych pochodzących z płynów stosowanych przy obróbce metali, mydeł i rozpuszczalników. Może być również wywołany przez nadmierne mycie rąk i noszenie drapiącej wełnianej odzieży.
Narażenie na działanie substancji drażniących może występować na niskim lub wysokim poziomie, a stopień uszkodzenia zależy od narażenia. Skutkiem niewielkiego narażenia może być jedynie czerwona i swędząca wysypka, natomiast reakcja alergiczna na silniejszy czynnik drażniący może prowadzić do powstawania pęcherzy, pierzchnięcia, a nawet obumierania niektórych komórek skóry. Reakcja na substancję drażniącą występuje zwykle w ciągu kilku pierwszych godzin od kontaktu z nią, ale może trwać nawet do 24 godzin. Ponadto pewne czynniki, takie jak czynniki dziedziczne, mogą powodować różne reakcje u różnych osób.
Egzema
Suchość skóry jest powszechną dolegliwością, szczególnie często występującą w chłodne dni, kiedy wilgotność otoczenia jest niska. Może dotyczyć osób w każdym wieku i często prowadzi do widocznych zmarszczek oraz łuszczącej się, suchej skóry. Skóra sucha może być również szorstka i łuszcząca się, a także mogą na niej powstawać pęknięcia przypominające siatkę na ryby, które przypominają delikatne linie pęknięć porcelany. Suchość skóry często dotyka twarzy, ramion i nóg, ale może także występować na tułowiu. Dermatolodzy nazywają ten stan kserozą.
Oprócz unikania zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur, osoby z egzemą powinny unikać perfumowanych balsamów i żeli do kąpieli. Jeśli to możliwe, należy używać niewysuszających środków do mycia twarzy. Upewnij się, że twój krem nawilżający jest niekomedogenny lub posiada filtr przeciwsłoneczny oznaczony jako niekomedogenny. Noś ubrania z domieszką bawełny zamiast wełny, ponieważ niektóre tkaniny syntetyczne mogą podrażniać skórę.
Podobne tematy