Co powoduje łupież i co robić, gdy skóra głowy jest tłusta

Swędząca sucha skóra na jądrach - jak leczyć

Jeśli masz tłustą skórę głowy, prawdopodobnie słyszałeś o łupieżu. Ten grzyb żywi się sebum i wytwarza substancję, na którą reaguje Twoje ciało. Powoduje ona powstawanie biało-żółtych płatków martwego naskórka oraz swędzących, czerwonych wysypek na skórze głowy. Prawdopodobnie zastanawiałeś się, co powoduje łupież. W tym artykule poznasz podstawy i dowiesz się, co robić, gdy skóra głowy jest tłusta.

Egzema

Gruczoły łojowe na skórze głowy są odpowiedzialne za wydzielanie woskowej substancji zwanej sebum. Zbyt duża ilość sebum jest niezdrowa, ponieważ zatrzymuje i przyciąga zanieczyszczenia, a także może zatykać mieszki włosowe. W konsekwencji prowadzi to do przetłuszczania się włosów. Gruczoły łojowe produkujące sebum mogą być także spowodowane chorobami wewnętrznymi i zaburzeniami hormonalnymi.

Łuszczyca

Prosta zmiana stylu życia może zmniejszyć częstotliwość występowania łuszczycy i wypadania włosów. Spróbuj ograniczyć spożycie alkoholu i unikaj zimnej, suchej pogody. Możesz także stosować specjalny szampon zawierający smołę węglową lub kwas salicylowy. Obcinaj paznokcie, aby ograniczyć drapanie i nakładaj odżywkę na skórę głowy. Unikaj drapania skóry głowy, ponieważ może to wywołać zaostrzenie łuszczycy.

Łupież

Tłusta skóra głowy i łupież są ze sobą powiązane. Jeśli Twoje włosy są oklapnięte, skóra głowy jest tłusta, a włosy wypadają, być może cierpisz na tę przypadłość. Aby wyleczyć łupież, należy częściej myć włosy. Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca codzienne mycie włosów u osób rasy kaukaskiej i cotygodniowe u Afroamerykanów. Lekarz może również zalecić leki łagodzące swędzenie.

Łojotokowe zapalenie skóry

Szampony zawierające fluocinolon, ketokonazol lub walerian betametazonu mogą pomóc w leczeniu tego schorzenia. Można je stosować dwa razy dziennie przez około dwa tygodnie. Może być konieczne użycie szamponu oczyszczającego, aby usunąć nadmiar nagromadzonych produktów i zanieczyszczeń. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby całkowicie wyeliminować łojotokowe zapalenie skóry, może ono złagodzić objawy i spowolnić wystąpienie zaostrzeń.

Prawidłowe rozprowadzanie oleju we włosach

Jeśli masz nadmiernie przetłuszczającą się skórę głowy, możesz wypróbować kilka środków zaradczych. Przede wszystkim należy regularnie myć włosy. Pozostawienie włosów niemytych przez dłuższy czas zwiększy prawdopodobieństwo powstania tłustej skóry głowy. Unikaj także spania na brudnej pościeli i narzędziach do włosów. Tłusta skóra głowy jest często wynikiem problemów hormonalnych, nieregularnych miesiączek lub niewłaściwej pielęgnacji włosów.

Soda oczyszczona

Jeśli skóra głowy jest tłusta, prostym sposobem na jej wysuszenie jest zastosowanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które zabijają bakterie i inne mikroorganizmy znajdujące się na skórze głowy. Równoważy także poziom pH i łagodzi skórę. Nałóż ją na skórę głowy palcami lub za pomocą szczotki. Stosować raz lub dwa razy w tygodniu lub naprzemiennie.

Ocet z jabłek z cydrem

Aby zastosować ocet z jabłek na skórę głowy, należy połączyć pół łyżki stołowej z 1 3/4 szklanki wody. Wmasuj go w skórę głowy i włosy, uważając, aby nie dostał się do oczu. Jeśli nie chcesz, aby ocet podrażnił skórę głowy, możesz nawet użyć butelki z rozpylaczem do rozpylenia go na włosy. Pamiętaj jednak, aby dobrze go rozcieńczyć, aby się nie poparzyć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top