Czy maść cynkowa może powodować przetłuszczanie się skóry?

Jaki krem wybrać do bardzo suchej skóry twarzy

W tym artykule przeanalizowane zostanie przeciwzapalne działanie cynku oraz wpływ hormonów DHT i androgenów na produkcję sebum. Omówione zostaną również skutki uboczne stosowania maści cynkowej oraz jej wpływ na trądzik pospolity. Mamy nadzieję, że artykuł ten okaże się pomocny w podejmowaniu przez Ciebie decyzji. Następnie przejdziemy do zbadania skuteczności maści cynkowej na skórę tłustą.

Skutki uboczne stosowania maści cynkowej

Stosowanie maści cynkowej na skórę tłustą może mieć korzystne skutki uboczne. Minerał ten jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym. Od dawna stosuje się go w leczeniu wielu powszechnych chorób skóry, takich jak egzema, trądzik i owrzodzenia o różnej etiologii. Niektóre skutki uboczne stosowania maści cynkowej na skórę tłustą mogą być przejściowe, ale mogą być poważne.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, cynk stosowany na skórę tłustą ma pozytywny wpływ na wygląd trądziku i skóry tłustej. Zmniejsza on produkcję męskich hormonów, które odgrywają główną rolę w powstawaniu trądziku i skóry tłustej. Choć cynk jest kontrowersyjny, często stosuje się go wraz z innymi antybiotykami stosowanymi miejscowo w leczeniu trądziku. Może on nawet pomóc w ograniczeniu powstawania trądziku. Należy jednak skonsultować się z dermatologiem, czy jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Głównym skutkiem ubocznym stosowania maści cynkowej na skórę skłonną do przetłuszczania się jest reakcja alergiczna na składnik o nazwie Arachis Oil. Składnik ten jest pozyskiwany z orzeszków ziemnych. Jeśli jesteś uczulony na soję lub orzeszki ziemne, powinieneś unikać stosowania tego leku. Jeśli jednak u pacjenta występuje alergia na którykolwiek z tych składników, powinien on stosować inny produkt. Ponadto nie należy dzielić się tym lekiem z innymi osobami, ponieważ może on wywołać reakcję alergiczną.

Przeciwzapalne właściwości maści cynkowej

Wiele osób z trądzikiem lub tłustą skórą stosuje maść cynkową jako sposób na oczyszczenie cery. Cynk ma wiele korzystnych właściwości dla organizmu, w tym zdolność do zwalczania bakterii i wirusów. Ponieważ pomaga w tworzeniu DNA, cynk jest również korzystny w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik. Cynk jest doskonałym sposobem leczenia trądziku i może pomóc Ci uniknąć stosowania cięższych leków i kuracji przeciwtrądzikowych.

Pomimo swoich właściwości przeciwzapalnych, cynk nie jest jedynym sposobem leczenia trądziku. Jego właściwości łagodzące i antyoksydacyjne są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych i zaburzeń okluzji mieszków włosowych. W jednym z badań przeprowadzonych przez Brocard i wsp. stwierdzono, że podawanie 90 mg glukonianu cynku wyleczyło wszystkich 22 pacjentów z hidradenitis suppurativa. Inne badania wykazały całkowite wyleczenie w przypadku rozlanego zapalenia tkanki łącznej i trądziku pospolitego. Ogólne korzyści ze stosowania cynku nie są jednak jeszcze znane.

Wpływ hormonów androgenowych DHT na produkcję łoju

Trądzik jest zaburzeniem jednostki pilosa i często wynika z podwyższonego poziomu androgenów we krwi. Mężczyznom, którzy nie wytwarzają wystarczającej ilości łoju, można przepisać testosteronową terapię zastępczą w celu zahamowania produkcji łoju. Chociaż terapia zastępcza testosteronem jest związana ze zwiększoną grubością i pogrubieniem skóry, nie ma obecnie rozstrzygających dowodów na poparcie tych wniosków. Wykazano, że progesteron, hormon żeński, zmniejsza aktywność enzymu 5-alfa reduktazy, który przekształca testosteron w jego aktywny metabolit DHT. Cząsteczka ta, jak wiadomo, wpływa na wzrost niechcianego owłosienia na twarzy i jest kluczowym czynnikiem w powstawaniu trądziku.

Oprócz działania zmniejszającego suchość skóry, maść cynkowa może pomóc w regulacji poziomu DHT i innych hormonów androgennych. Wysoki poziom androgenów może zmniejszać liczbę mieszków włosowych i skracać cykl włosowy, powodując szybsze wypadanie włosów i ich przerzedzenie. Powoduje to również, że mieszki włosowe dłużej odrastają. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na wpływ DHT na włosy na skórze głowy niż inni. Wynika to prawdopodobnie z różnic w ich genie receptora androgenowego.

Skutki uboczne stosowania maści cynkowej na trądzik pospolity

Niektórzy zastanawiają się, czy stosowanie maści cynkowej na trądzik jest warte ryzyka. W rzeczywistości istnieje wiele efektów ubocznych związanych z miejscowym stosowaniem cynku. Na przykład, może on pogorszyć stan trądziku poprzez zatykanie porów. Co więcej, maści cynkowe na trądzik mogą u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli jednak stosuje się je prawidłowo, mogą one pomóc w leczeniu trądziku.

Oprócz leczenia trądziku, cynk jest także skuteczny w walce z melazmą, zaburzeniem pigmentacji skóry, które charakteryzuje się symetrycznie przebarwionymi plamami. Schorzenie to dotyczy zwykle obszarów wystawionych na działanie promieni słonecznych. Ostatnie badania wykazały skuteczność miejscowego stosowania siarczanu cynku w leczeniu melasmy. Oprócz działania przeciwzapalnego, cynk jest także silnym środkiem przeciwsłonecznym i złuszczającym.

Chociaż może powodować skutki uboczne, cynk jest silnym minerałem, który może leczyć trądzik. Jest on stosowany w leczeniu trądziku, ponieważ zmniejsza stan zapalny i zwalcza bakterie. Jest doskonałym przeciwutleniaczem i może ograniczać powstawanie nadmiaru komórek skóry, co może prowadzić do zatykania porów i trądziku. Można go również stosować na twarz lub przyjmować w postaci suplementu. A ponieważ cynk ma wiele zalet, jest cennym składnikiem w leczeniu miejscowym.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top