Dlaczego mam suchą skórę na nogach?

Dlaczego mam suchą skórę na nogach?

Istnieje kilka powodów, dla których możesz mieć suchą skórę na nogach. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn: Problemy z tarczycą, klimat, złuszczanie naskórka i egzema. Jeśli któraś z tych przyczyn brzmi znajomo, to nie jesteś sama. Oprócz braku równowagi hormonalnej, możesz również cierpieć na chorobę autoimmunologiczną zwaną zespołem Sjogrena, która powoduje, że organizm atakuje gruczoły potowe. Jest to poważny stan, który może prowadzić do suchości skóry nóg.

Złuszczanie skóry

Złuszczanie skóry nóg jest tak samo ważne jak złuszczanie skóry twarzy, ale wymaga nieco innego podejścia. W przypadku nóg należy stosować inne peelingi i szczoteczki, a zamiast złuszczania fizycznego lepiej jest stosować złuszczanie chemiczne – sekcja ta jest wynikiem pracy redakcji portalu urodawdomu.pl. W przeciwieństwie do złuszczania fizycznego, złuszczanie chemiczne nie wymaga szorowania skóry, lecz wywołuje reakcję chemiczną, która usuwa z powierzchni martwe komórki i zanieczyszczenia. Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach złuszczających do nóg są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że można je spłukać pod prysznicem.

Peeling można wykonać w domu, mieszając brązowy cukier z olejem. Nałóż peeling na skórę okrężnymi ruchami. Stosuj jak najmniejszy nacisk, ponieważ może to być drażniące dla wrażliwej skóry. Po zastosowaniu peelingu dokładnie spłucz nogi letnią wodą. Następnie zastosuj swój zwykły krem nawilżający. Możesz także użyć octu jabłkowego, który jest doskonałym środkiem złuszczającym. Po prostu szczotkuj nogi okrężnymi ruchami od pachwin do kostek.

Zdrowa dieta

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec suchości skóry nóg. Po pierwsze, upewnij się, że nawilżasz skórę od wewnątrz. Suchość skóry może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym częstym myciem rąk i zimną pogodą. Twoja dieta może mieć wpływ na wygląd skóry, dlatego skup się na spożywaniu produktów nawilżających. Oto kilka wskazówek, jak dbać o nawilżenie skóry:

Tłuste ryby to doskonały wybór w diecie na suchą skórę nóg. Tłuste ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają w gojeniu się komórek skóry. Inne produkty, które możesz spożywać, to migdały, awokado, olej kokosowy i nasiona granatu. Migdały są również doskonałym źródłem witaminy E i mogą pomóc w zrzucaniu naskórka. Staraj się jeść je codziennie.

Klimat

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, Twoje nogi są bardziej podatne na wiele problemów dermatologicznych, w tym xerosis cutis (suchość skóry) i asteatosis (swędzenie skóry). Chociaż ta pierwsza przypadłość jest zwykle związana ze starzeniem się i cukrzycą, suchość skóry nóg może dotknąć osoby w każdym wieku, bez względu na klimat. W skrajnych przypadkach sucha skóra na nogach może nawet pękać.

Przyczyna suchości skóry nóg nie jest znana. Może to być reakcja na alergen lub warunki atmosferyczne. Może to też być przewlekła choroba. Na szczęście istnieje wiele prostych środków zaradczych na suchą skórę nóg, w tym kremy nawilżające i antyperspiranty. Aby uzyskać trwałą ulgę, kluczem jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych produktów do pielęgnacji suchej skóry nóg.

Egzema

Sucha skóra na nogach jest często spowodowana wieloma czynnikami. Suche powietrze i zimowe swędzenie należą do najczęstszych przyczyn tego problemu, ale niektóre osoby cierpią także na schorzenie dermatologiczne znane jako asteatoza. Chociaż schorzenie to jest zwykle kojarzone ze starzeniem się lub cukrzycą, może dotyczyć osób w każdym wieku. Jeśli suchość skóry stanie się poważna, może ona pękać, tworzyć strupy, a nawet krwawić.

W niektórych przypadkach suchość skóry ma podłoże genetyczne. Niektórzy ludzie cierpią z powodu mutacji w pewnych genach, które regulują produkcję białka zwanego filagryną. Filagryna jest odpowiedzialna za tworzenie bariery ochronnej skóry i jej nawilżanie. Mutacje te dotyczą około 10 procent populacji i są związane z bardziej suchą skórą oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju egzemy. Najczęstszy typ atopowego zapalenia skóry jest wynikiem tej mutacji.

Łuszczyca

Różne metody leczenia łuszczycy obejmują leki doustne, leczenie miejscowe i terapię światłem UV. Leczenie często łączy się z innymi lekami, aby złagodzić ból i stan zapalny. Rodzaj wybranego leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wcześniejszych reakcji na leczenie i innych czynników. Większość skutecznych metod leczenia wymaga wielokrotnych wizyt i stosowania wielu różnych leków. Aby dobrać odpowiedni dla siebie sposób leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza.

Kortykosteroidy są jednym z najczęstszych leków stosowanych w leczeniu łuszczycy. Leki te są dostępne w postaci maści i olejków. W przypadku umiarkowanej lub ciężkiej łuszczycy, kortykosteroidy są zwykle przepisywane jako leczenie miejscowe. Leki te nakłada się na zmienione chorobowo miejsce raz dziennie w czasie zaostrzenia lub naprzemiennie w czasie remisji. Silniejsze kortykosteroidy są przepisywane na mniejsze obszary, ale mogą powodować ścieńczenie skóry i mogą nie działać.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top