Wielu rodziców zastanawia się, czy ich noworodki będą miały suchą skórę. Na szczęście dolegliwość tę można leczyć w domu i istnieje wiele różnych rozwiązań. Aby uniknąć dalszych problemów, zmień swoją rutynę i spróbuj zastosować niektóre z poniższych wskazówek. Najlepszym sposobem na uniknięcie suchości skóry w pierwszych tygodniach po urodzeniu jest unikanie skrajnych temperatur i stosowanie naturalnych środków nawilżających, kiedy tylko jest to możliwe. Pomocna może być także zmiana diety oraz długie kąpiele.
Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu
Płyn owodniowy
Skóra noworodka uległa wielu zmianom w ciągu dziewięciu miesięcy, które płód spędził w ciele matki. Skóra może być intensywnie czerwona, purpurowa lub niebieskawa i ciemnieje, zanim noworodek weźmie pierwszy oddech lub wyda pierwszy energiczny płacz. Na skórze znajduje się warstwa zwana werniksem, która chroni płód przed płynem owodniowym i prawdopodobnie zmyje się podczas pierwszej kąpieli. Noworodek może mieć również delikatne, miękkie włoski pokrywające jego głowę, ramiona, plecy, policzki i barki. Powinny one odpaść w ciągu kilku pierwszych tygodni.
Choć kuszące może się wydawać kąpanie noworodka w ciepłej wodzie, ciepło wody pozbawia skórę naturalnych olejków, które służą jako bariera ochronna między skórą a środowiskiem. Pozostawienie skóry suchej spowoduje, że będzie ona podrażniona i popękana. Takie rodzaje skóry można wprawdzie wyleczyć, ale pocieranie może spowodować dalsze uszkodzenia. Dlatego najlepiej kąpać noworodka jednorazowo tylko przez 15 minut.
Mroźna pogoda
Chociaż większość z nas wie, że zimowa pogoda jest trudnym środowiskiem dla naszej skóry, jest ona szczególnie uciążliwa dla delikatnej skóry niemowląt. Suche powietrze podrażnia skórę, sprawiając, że staje się ona szorstka, łuszcząca i spierzchnięta. Ponadto suchość skóry wiąże się z egzemą, która najczęściej nasila się w sezonie zimowym. Aby chronić wrażliwą skórę dziecka przed skutkami niskich temperatur, należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do poniższych wskazówek.
Ubieraj się odpowiednio do pory roku. Niemowlę nie potrafi jeszcze regulować temperatury ciała, dlatego najlepiej jest przykryć jego ciało kilkoma warstwami ubrań. Pamiętaj, aby zakryć odsłonięte miejsca, takie jak małe paluszki u rąk i nóg. Grubszy balsam zapewni grubszą warstwę ochronną. Ubranka z filtrem przeciwsłonecznym również chronią przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Oprócz okrycia ciała dziecka, w miarę możliwości należy również okryć jego główkę.
Olej kokosowy
Naturalne środki nawilżające, takie jak olej kokosowy, mogą być pomocne w wielu sytuacjach. Jego struktura molekularna sprawia, że łatwo wchłania się w skórę. W rejonach tropikalnych olej kokosowy jest stosowany jako naturalny środek nawilżający, a ponadto ma właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Produkty naturalne, takie jak olej kokosowy, mogą poprawić stan suchej skóry i pomóc w zapobieganiu różnym problemom skórnym u noworodków. Jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu u dziecka należy zawsze skonsultować się z pediatrą.
Delikatne mycie dziecka jest niezbędne w leczeniu egzemy. Po kąpieli nałóż na skórę dziecka ciepły olej kokosowy. Roztapia się on w temperaturze 78 stopni i można go podgrzać w mikrofalówce przez 10 sekund. Po dotknięciu dziecka z egzemą należy umyć ręce, ponieważ choroba ta może powodować wysypki. Ponadto niemowlęta są podatne na ukąszenia owadów i oparzenia słoneczne. Nakładając olej kokosowy na chore miejsce, zapobiegniesz infekcji, złagodzisz swędzenie i zapobiegniesz wysypce.
Długie kąpiele
Chociaż wpływ wody na skórę noworodków jest stosunkowo niewielki, powtarzające się gorące kąpiele mogą prowadzić do bardziej długotrwałego wysuszenia skóry. Skóra dziecka jest jeszcze młoda i podatna na reakcje nawet na niewielki nacisk, a równowaga pH nie została jeszcze unormowana. Wynikający z tego brak równowagi wilgotności może podrażnić lub nasilić egzemę, a długotrwałe kąpiele mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia. Poza ryzykiem uszkodzenia skóry noworodka, substancje chemiczne i temperatura wody mogą wywołać rozwój egzemy.
W Kolorado lekarze odradzają codzienne kąpiele niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Długie kąpiele pozbawiają skórę naturalnych olejków. Gorąca kąpiel może powodować podrażnienie skóry i wysypkę. Zamiast kąpać noworodka w wannie, używaj letniej wody do kąpieli i rozważ użycie bezzapachowego płynu do mycia niemowląt. Unikaj też kąpieli z bąbelkami i zwykłych mydeł, które mogą być szorstkie dla wrażliwej skóry dziecka.
Dostępne na rynku płyny
Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, możesz się zastanawiać, które dostępne na rynku płyny do pielęgnacji suchej skóry noworodków są bezpieczne i skuteczne. Ponieważ skóra dziecka jest jedwabista i miękka, jest szczególnie wrażliwa i podatna na wysuszenie. Potrzebujesz balsamu, który nie tylko ukoi skórę dziecka, ale także ją nawilży. Na szczęście jest kilka produktów, które mogą Ci w tym pomóc. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najlepszym balsamie do suchej skóry noworodków.
Dobrym uniwersalnym balsamem do skóry dziecka jest Aquaphor. Ta przezroczysta, bezzapachowa maść świetnie sprawdza się w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, drobnych skaleczeń i podrażnionej skóry. Zawiera również alantoinę, substancję przeciwzapalną, która łagodzi i zmiękcza skórę. Jest to dobry wybór dla noworodków o wrażliwej skórze, a także dla dzieci z egzemą.
Egzema
Jeśli u Twojego dziecka występuje wysypka, zaczerwienienie, łuszczenie się, spopielenie lub pęknięcia na skórze, może to oznaczać, że ma ono suchą skórę. Może się ona również pojawić na twarzy, dłoniach, stopach i ustach. Sucha skóra może również powodować swędzenie. Swędzenie to może prowadzić do dalszego podrażnienia skóry. Jeśli objawy nie ustępują, czas umówić się na wizytę u lekarza.
Dbanie o nawilżenie i nawodnienie skóry jest kluczowe dla noworodka. Dzieje się tak dlatego, że skóra jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka i może szybciej wchłaniać wilgoć. W czasie ciąży i porodu skórę chroni woskowa substancja zwana woskiem. Po porodzie woskowina w naturalny sposób znika ze skóry, ale u niektórych osób może ona pozostawać w fałdach wokół stawów jeszcze przez kilka dni po urodzeniu. Jest to normalne zjawisko u noworodków. Należy jednak pamiętać, że suchość skóry nie zawsze jest oznaką egzemy.
Podobne tematy